Paavo Tynell, vägglampa, beställningsarbete, Taito 1940-talets slut. Har tillhört Paavo Tynells samling.
Beställningsarbete. För två ljuspunkter. Mässingsstommen behängd med lövformade prismor, kuporna i färgat opalglas. Totalhöjd ca 65 cm. Total bredd ca 35 cm.
Proveniens: Restaurangen i HOK:s kontorsbyggnad, som var belägen i hörnet av Mannerheimvägen 58 och Runebergsgatan 60 i Helsingfors.
Vägglampan kom därefter att tillhöra Paavo Tynells samling och såldes senare från Paavo Tynells dödsbo.
Fullständigt renoverade. Senare tillverkade glaskupor. Väggfästet senare. Ej funktionstestad. Helhetsintrycket är gott.