Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Nils Tornberg, kaffekanna, silver, Linköping 1792. Gustaviansk.

Cylinderformad på fyra tassfötter. Lock med knopp i form av blomstängel. Kantdekor av pärlstav. Rakt handtag av svärtat trä. Även locket med stämplar. Lodangivelse 59 lod. Graverade ägarinitialer undertill. Höjd 21 cm. Total vikt 814 g.

Mindre slitage och strödda skrapmärken.
Ett par strödda nagg. I övrigt god kondition.

Utropspris
9 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13