Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Modern Silver F764
Auktion:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine F766
Auktion:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Terrin och tre sockerskålar, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen.

Dekor i underglasyrblått med räfflad relief.
Terrin med lock modell 309, rund med hänklar, märkt "1/309" målarsignatur "44." grön stämpel "Royal Copenhagen", 1898-1923. Längd mellan handtag 21,5, höjd 11,5 cm.
Sockerskålar med lock, modell 244, 245 och 428, runda med handtag, märkta med olika målarsignaturer och gröna stämplar "Royal Copenhagen"(1898-1923) respektive "Royal Copenhagen Denmark" (1943 respektive 1969-73). Höjd 9,5-12 cm

Modell 309 ursprungligen kallad "Ragotfad/lågfad, rundt" modellör J. Jacobsen augusti 1894.
Modell 244 och 245 ursprungligen kallade "Sukkerdåse/sukkerskål" modellör Erik Nielsen 1887 respektive J. Jacobsen 1891.
Modell 428 J. Jacobsen 1897.

Terrin med nagg och lagad lockknopp.

Formgivare

Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.
Utropspris
3 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Köpinformation
Kontakt
Linn Andersson Bennich
Stockholm
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice