Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen, "Musselmalet helblond", modell 1022, 1969-78.

Runt på sexdelad kupig fot. Dekor i underglasyrblått samt med räfflad relief och delvis genombrutna kanter. Höjd 18, diameter 28 cm.
Skål och fot märkta "1/1022" målarsignaturer "XCT" respektive "FBX" och gröna stämplar "Royal COpenhagen Denmark".

Smärre slitage.

Utropspris
5 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13