Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Skål på fot/saltkar, låghaltigt silver, fantasistämplar, empirestil, 1900-tal

Stämplad 800. En rund skål med dekor av bladsnitt, uppburen av tre svanar, på rund fot. Diameter ca 7,5, höjd 8,3 cm. Urtagbar insats i metall. Vikt utan insats 98 gram.

Smärre slitage. Insats med bucklor.

Utropspris
2 500 SEK