Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Herend

(Ungern, Född 1826)
Herend
(Ungern, Född 1826)

Herend, tallrikar, 2 st och ett fat, Queen Victoria VBO, totalt 3 delar, porslin, Ungern 1900-talets senare hälft.

Handmålade servisdelar med förgyllning bestående av: 2 st tallrikar (503) diamater 25 cm. 1 st serveringfat (4153) diameter 30 cm.

Helhetsintrycket är mycket gott.

Formgivare

Herend porslinsfabrik är en ungersk porslinsfabrik specialiserad på exklusivt handmålat porslin. Herend grundades 1826 av Vince Stingl som experimenterade med porslinstillverkning. 1839 togs fabriken över av Mór Fischer som påbörjade produktion av mer konstnärligt gods. Den nya riktningen vann internationellt erkännande på flera utställningar, däribland Wienutställningen 1845 och på Londonutställningen 1851. Flera hov runt om i världen började beställa Herends produkter. Från slutet av 1800-talet fram till första världskriget var fabriken kunglig hovleverantör till den Habsburgska kejsaren. Herends ambition har länge varit att tillverka exklusivt handmålat porslin av högsta kvalitet. Utsökta blommor samt gulddetaljer är omtyckta kännetecken.

Utropspris
150 EUR