Matservis, 64 delar, Haviland & Co, Limoges, Frankrike.

20 mattallrikar, diameter 24 cm
12 djupa tallrikar, 24,5 cm
12 förrättstallrikar, 21,5 cm
12 mockakoppar med fat, koppens höjd 5,5 cm, fatens diameter 11,4 cm
karott, bredd 25 cm inkl hänklar
såsskål, längd 23 cm
serveringsfat, diameter 31,5 cm
2 uppläggsfat, längd 29 cm
oval skål, 21 cm
liten, rund skål, diameter 9,5 cm, höjd 3 cm
serveringsskål med hänklar, 23x19 cm
Delarna stämplade Haviland & Co Limoges och H&Co L France.

Lockets knopp och såsskålens kant med ett obetydligt nagg. Enstaka smärre kantnagg. Helhetsintrycket är mycket gott.

Utropspris
700 EUR