Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Royal Copenhagen, matservis, 55 dlr, porslin, "Golden basket" Danmark.

18 mattallrikar, diameter 25 cm
9 djupa tallrikar, 25 cm
9 förrättstallrikar, 22 cm
8 assietter, 15 cm
2 ovala serveringsskålar, längd 22 cm
2 såsskålar, längd 22,5 cm
en serveringsskål på fot,, diam. 21cm, höjd 14,5 cm
3 ovala serveringsfat, 48,5 x37 cm; 42 x 30,5 cm; 30 x 20,5 cm.
runt serveringsfat, diam. 36,5 cm
fiskfat, 61 x 24 cm
kanna, höjd 18 cm

Åldersrelaterat slitage. En djuptallrik med kantnagg. Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
700 EUR