Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Emil Hermann, servis, 8 delar, sterling silver, Weldstetten Tyskland, 1921-1950.

Jaktservis med kanna, 6 bägare och en bricka. 925 silver, horn, delvis förgylld, hamrad yta, med dekor av skulpterade ekollon. Kannans höjd 29 cm. Brickans längd 40 cm. Bägarnas höjd 6 cm. Totalvikt inkl horn 2319 g.

Lagning, del av hänkelns undersida saknas. Gravering. Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
1 900 EUR