Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Skedar, 10 st, silver, bl.a. Carl Lindström, Borås 1827.

Fiolskaft och gammalsvensk modell.
3 skedar, Carl Lindström, Borås 1827-1836 (en sked med otydlig årsstämpel).
1 sked, Stephan Westerstråhle, Stockholm 1794, längd 21,5 cm.
1 sked, Joachim Flodin, Stockholm 1815, 20,5 cm.
1 sked, Pehr Zethelius, Stockholm 1797, längd 21 cm.
1 sked, Gustaf Hamnqvist, Åmål 1798, 21 cm.
1 sked, Johan Fredrik Björnstedt, Stockholm 1814, längd 23 cm.
2 skedar med oidentifierade mästarstämplar, Stockholm 1803-1806, längd 20-20,5 cm.
Total vikt: 552 gram.

Smärre slitage. Smärre bucklor. Gravyr. En sked med bristning.

Utropspris
4 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13