Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Rörstrand

(Sverige, Grundat 1726)
Rörstrand
(Sverige, Grundat 1726)

Serveringsfat, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början.

Vit glasyr med dekor av blad i relief samt med ätten von Mentzers vapen. Längd 50, bredd 39, höjd 8 cm.

Smärre slitage. Krackelyr, glasyrsprickor. Något missfärgat.

Proveniens

Ursprungligen del av en servis som beställdes till ett bröllop år 1912. Därefter i arv inom familjen.

Formgivare

Utropspris
2 500 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13