Teservis, 3 delar, silver, Finlands Guldsmeds Ab, Åbo 1952.

Silver .813. Sockerskålen samt gräddsnäckan invändigt förgyllda.
Tekannans höjd 18 cm, sockerskålens bredd 13,5 cm, gräddsnäckans höjd 8 cm.
Totalvikt 826 g.

Monogramgravering, i botten daterat datum. Smärre repor.

Utropspris
600 EUR