MUSIKAUTOMAT, nyrenässans, Symphonion Musikwerke, Leipzig, omkring sekelskiftet 1900.

Fanerad med valnöt. Svarvad och skuren dekor. Överdel med glasad skåpsdörr med bakomliggande plåtskivespeldosa märkt "Symphonion". Vevas igång eller startar vid inmatning av mynt på kortsida. Underdel med fällbart fack med invändig förvaring för skivor. 16 plåtskivor medföljer. Längd 85 cm, bredd 50 cm, höjd 199 cm. Nyckel finns.

Slitage. Skylt vid myntinkast saknas. Sprickor och avslag. Spår av skadedjur. Stötmärken. Fläckar. Funktion garanteras ej, men fungerar vid inlämning.

Utropspris
35 000 SEK