Madeleine Pyk – en samling F769

Upsala Ekeby

(Sverige, Grundat 1886)
Upsala Ekeby
(Sverige, Grundat 1886)

Upsala Ekeby, bordslampa, för Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1930/40-tal.

Fot av lergods med vit glasyr och dekor av snedställda ränder. Fattning av kromad metall. En ljuspunkt. Veckad textilskärm medföljer. Diameter 40, höjd inklusive skärm 35 cm.

Ej funktionstestad. Metallmärken. Smärre fläckar.

Modellen avbildad i Böhlmarks katalog 1938.

Formgivare

Upsala-Ekeby är en keramisk fabrik grundad 1886. Till en början tillverkades främst tegel men produktionen utökades tidigt och man började skapa väggkakel, kakelugnar samt hushålls- och prydnadskeramik. I början av 1900-talet tillverkades kopior av kakelugnar från 1700-talet, så kallade Mariebergsugnar. Efter hemutställningen som celebrerade ”vackrare vardagsvara” år 1917 på Liljevalchs i Stockholm började Upsala-Ekeby att anställa konstnärer som formgivare. Bland de första var Anna-Lisa Thomson som formgivit den klassiska vasen ”Paprika”, Edvin Ollers, Ruth Milles och Sven Erik Skawonius. 1935 införlivades Gefle porslinsfabrik med Upsala-Ekeby AB. 1978 lades fabrikens tillverkning ned.

Utropspris
3 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38