Bertil Brisborg

(Sverige, 1910-1993)
Bertil Brisborg
(Sverige, 1910-1993)

Bertil Brisborg, bordslampa, modell "31044". Nordiska Kompaniet 1940-tal.

Rund fot av mässing. Delvis läderlindad stam. Två ljuspunkter. Lackerad aluminiumskärm. Höjd 38 cm.

Renoverad. Ej funktionstestad.

Avbildad i Nordiska Kompaniets katalog 1944.

Formgivare

Bertil Brisborg var chef för Nordiska Kompaniets belysningsavdelning från 1941 och troligtvis fram till 1960-talets mitt. Han ledde företaget in i en ny era och blev en framstående gestalt för de nya stilideal och den estetik som vi idag känner som Swedish Modern. Ett karakteristiskt inslag i Brisborgs skapande var införandet av läder i ljusarmaturer vid 1940-talets början, vilket vid tiden var ett banbrytande drag inom skandinavisk armaturtillverkning. Brisborg ledde arbetet med armaturer till kollektionen Triva och formgav flertalet banbrytande armaturer under 1940-50-talet.

Utropspris
8 000 SEK

Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703