Nils Barck

(Sverige, 1863-1930)
Nils Barck
(Sverige, 1863-1930)

Nils Barck, kanna, stengods, ca 1900.

Bukig, smal hals med hänkel, glaserad i blå och något bruna nyanser, signerad N d Barck (Nils de Barck) och 44 (otydligt). Höjd 20,5 cm.

Hårspricka vid hänkeln.

Nils Barck började tidigt experimentera med starkeldsgods enligt den franska stengodstradition som rådde under sent 1800-tal, där Jean Carriès var inspirationskälla. Ofta i former med inspiration från naturen. År 1897 ställde Barck ut föremål i stengods (à grand feu) på Stockholmsutställningen.

Utropspris
8 000 SEK