Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Gibson

(USA, Född 1902)
Gibson
(USA, Född 1902)

Gibson, "L-1", Cremona Brown, akustisk gitarr 1922, USA.

Serienummer 69437, kropp i gran och lönn, hals i mahogny, greppbräda i ebenholts. Patentstämpel på "Tailpiece" och plektrumskydd. Längd 99, bredd 35,5, höjd 8,5 cm. Medföljande hårt fodral med gult plyschfoder .

Åldersrelaterat slitage, märken nagg, repor. Ej fullständigt genomgången. Spricka i locket. Omarbetad. Troligen senare monterad Bell Plate.

Utropspris
20 000 SEK

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13