Madeleine Pyk – en samling F769

Gibson

(USA, Född 1902)
Gibson
(USA, Född 1902)

Gibson, "ES-140T" 3/4, halvakustisk gitarr, 1959, USA.

Factory Order Number, S 8809 21. Kropp i lönn med sunburst finish, Florentine cutaway, hals i mahogny, greppbräda i rosewood, en "P-90" Dog Ear single coil mikrofon, 1 x volym 1 x tonratt. "Kluson Deluxe Dual Line" stämskruvar. Längd 94, bredd 33, höjd 5 cm. Hårt Gibsonfodral med lila plyschfoder medföljer.

Åldersrelaterat slitage, repor, nagg, märken. Ej fullständigt genomgången.

Guitar Identification by A.R Duchossoir, s. 33.

Utropspris
30 000 SEK
Om Cites

CITES-intyg medföljer

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23