Madeleine Pyk – en samling F769

Terry O'Neill

(Storbritannien, 1938-2019)
Terry O'Neill
(Storbritannien, 1938-2019)

Terry O'Neill, "Ava Gardner, Arizona, 1973"

Signerad Terry O'Neill och numrerad 2/50. Silvergelatinfotografi, bildyta 37 x 55 cm. Inklusive ram 66,5 x 81,5 cm.

Ej examinerad ur ram.

Terry O'Neill, "Terry O'Neill: The A-Z of Fame", 2013, uppslag sid 122-123.

Från 1960 och fram till sin död 2019 porträtterade Terry O’Neill otaliga filmstjärnor och Hollywoodkändisar. Hans karriär som fotograf började på den engelska nyhetstidningen Daily Sketch. Efter ett par år gick han vidare och arbetade sedan som frilansande fotograf för magasin som Vogue, Rolling Stone, Time Magazine och Vanity Fair. Med sitt naturliga och spontana manér bröt Terry O’Neill mot den tidsenliga 1950-talsstilen och blev snabbt populär. Under 1960- och 70-talet var han en av världens mest publicerade fotografer.
O'Neill har porträtterat allt från rockstjärnor och politiker till kungligheter. Med sin personliga och mänskliga karaktär skiljer sig O’Neills porträtt från hur de avporträtterade vanligtvis återges. Hans inställning till publikationsuppdragen har alltid varit: ”I want my pictures to tell a story - not sell a story”.
Terry O’Neill tilldelades The Royal Photographic Society hedersmedalj 2011 och dubbades till Commander of the British Empire (CBE) för sin fotografiska gärning så sent som 2019.

Utropspris
25 000 SEK

Linnéa Österberg
Linnéa Österberg
Assisterande specialist konst
+46 (0)739 16 36 13