616954

Sigurdur Gudmundsson

(Island, Född 1942)
Sigurdur gudmundsson, skulptur i svart lack signerad sigurdur gudmundsson och daterad 2001.

SIGURDUR GUDMUNDSSON, skulptur i svart lack signerad Sigurdur Gudmundsson och daterad 2001.

"Mocca", 2001. Objekt i svart lack i form av Moccapralin, ur serien "Art, Meaning & Love". 35 x 22 cm, höjd 15 cm.

Obetydliga rispor.

Proveniens

Galleri Riis, Oslo.

Galleri Riis, Oslo, 2002, "Art Meaning & Love".

Övrigt

Serien "Art, Meaning & Love" består av 17 olika former i 7 olika material. Denna skulptur är unik i just denna storlek och material.

Utropspris
10 000 SEK