Patrik Andiné

(Sverige, Född 1968)
Patrik Andiné
(Sverige, Född 1968)

PATRIK ANDINÉ, Olja på pannå signerad Patrik Andiné och daterad 2006 a tergo.

"Svea". 30 x 34,8 cm.

Obetydligt slitage på två ställen längs pannåns ytterkanter. I övrig är målningen i mycket god kondition.

Proveniens

Knäpper+Baumgarten, Stockholm.

Knäpper+Baumgarten, Stockholm, "Patrik Andiné", 6 april - 7 maj 2006.

Patrik Andinés bildvärld är ofta berättande och han skapar särpräglade miljöer i främmande landskap. Andiné avbildar och samtidigt konstruerar en realistisk bild. Det här är ett långsamt måleri, väl uppbyggt med ett djup i färglagren som nås med en extrem noggrannhet. Det lilla formatet förstärker intrycket av en renässansmästare i samtiden.

Patrik Andiné är utbildad vid Konsthögskolan i Stockholm 1990-1995.

Utropspris
25 000 SEK