Max Mikael Book

(Sverige, Född 1953)
Max Mikael Book
(Sverige, Född 1953)

MAX MIKAEL BOOK, blandteknik på duk signerad Max Book och daterad 2002 a tergo.

"Malstroem de Luxe". Blandteknik på duk 119 x 158 cm.

Obetydligt slitage.

Proveniens

Galleri Göran Engström, Stockholm.

Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Max Book – Mata Hare", 12 mars – 29 maj 2016.
Galleri Göran Engström, Stockholm, "Malstroem de Luxe", 6 april - 12 maj 2002.

Detta är titelmålningen till den uppmärksammade utställningen år 2002 med samma namn, målerisviten "Malstroem de Luxe" som medförde en nominering till Carnegie Art Award 2002. I år, fjorton år senare visades den på Max Books stora retrospektiv på Waldemarsudde i Stockholm.
Malstroem är ett sägenomspunnet naturfenomen - kraftiga virvlar i haven med ett sug som både är vackert och farligt. Lux är det grekiska ordet för ljus.
Konstären ser på titeln som en slags poetisk abnormitet - "Ett suggestivt naturfenomen, klätt i en skimrande dräkt av skönhet, lyx och undergång".
De övriga målningarna i sviten visar dekadenta, lyxiga miljöer överdragna med ett skimrande ljus där strävan efter lyx och glamour blir till en vacker, nedbrytande och farlig kraft - malstroem.

Utropspris
50 000 SEK