Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Sabel, svensk, för husarofficer, 1800-talets början, med balja.

Böjd klinga. Fäste av mässing med lejonkappa. Styrskenor dekorerade med Andreas-kors. Balja klädd med svart läder och tre dekorerade mässingsbeslag. Längd 90 cm.

Åldersrelaterat slitage. Gåvogravyr.

Gåvogravyr: Svårläst namnteckning samt "Till Claes Cederström 18 20/2 97"

Utropspris
4 000 SEK