Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Sabel svensk, för infanteriofficer. 1800-talets andra hälft, med balja.

Klinga med etsad och förgylld dekor. Förgyllt mässingsfäste med dekor av Oscar IIs namnchiffer och akantus. Length 86 cm. Blank stålbalja.

Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
3 000 SEK