Sabel svensk, 1860-tal, för officer s.k. tillåten modell, med balja.

Fäste av mässing med genombruten dekor av lilla riksvapnet och fantrofé med lejon. Stålbalja med två koppelringar. Längd 87 cm

Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
3 000 SEK