Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Berlocker 2 st samt broscher 5 st av silver och emalj, bland annat Aksel Holmsen Norge omkring år 1900

Paret broscher av silver med blå emalj av Aksel Holmsen, en brosch med svart och vit emalj med rosor av Hermann Co. Melrose Highlands USA, en avlång brosch av silver med ljust blå emalj, en avlång brosch av förgyllt silver med vit emalj, längder mellan 23,5-78 mm, två öppningsbara berlocker med plats för foton av silver med vit emalj och dekor av blommor, diameter 21,4 mm och 25 mm

Broschen av Hermann Co med skadad emalj. Smärre repor. Den större berlockens lås behöver justeras, berlocken öppnar sig.

Utropspris
1 500 SEK
Emma Johansson
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13