Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Berlock 18K guld med seedpärlor och rosenslipade diamanter, Frankrike omkring år 1900

Framsidan med dekor av en blomma, utsmyckad med seedpärlor och rosenslipade diamanter, baksidan öppningsbar med plats för fotografi bakom glas, stämplad med örnhuvud som indikerar att den är gjord i Paris mellan 1847-1919, berlocken mäter ca 37x15,2x48 mm, höjd inkl ögla ca 64 mm, avtagbar extra ögla medföljer av 18K guld, total höjd 81 mm, vikt ca 28,7 gram

Smärre repor.

Utropspris
14 000 SEK
Emma Johansson
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13