Muminfigur, "Mumintrollet", Atelier Fauni Finland 1950-60-tal.
Bär tillverkarens stämpel. Höjd 12 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken.
Atelier Fauni grundades av familjen Kuuskoski år 1952. Företaget tillverkade handgjorda figurer, som inkluderade både Faunis egna trollfigurer och Mumin-figurer. Materialen som användes var läder, konstpäls, filt och andra material. Eftersom produktionen var hantverksbaserad är varje figur unik på grund av variationer i material, färgsättning och detaljer. Under sina mest aktiva år på 1960-talet sysselsatte företaget över 150 personer. Verksamheten upphörde 1971, vilket innebär att alla Fauni-figurer idag är flera decennier gamla, något som ökar både deras samlarvärde och historiska betydelse.