Muminfiguriner, 10 st, keramik, Mumin, Finland, 1950-tal.
Muminmamman, Muminpappan, Polismästaren, Mumintrollet, Snorkfröken, Too-ticki, Snusmumriken, Mymlan, Lilla My, Misan. Höjd 4,2-6,3 cm.
Åldersrelaterad krackelyr. Skador på pappan. Lagning på polismästaren. Litet nagg på Mumintrollets öra. Skador på Snorkfröken. Lagning på Mymlan. Smärre nagg på Misans slev.
Leo Tykkyläinen (1919–1984) var en finländsk keramikkonstnär som blev känd för sina små Mumintrollsfigurer under 1950-talet. Före sin karriär inom keramiken arbetade han som målare, men efter kriget övergick han till keramik och grundade sin egen verkstad i Månsas i Helsingfors. Han formade och målade varje figur för hand, även om de tillverkades i större serier. Tykkyläinen samarbetade med varuhuset Stockmann, och under åren 1956–1963 nådde hans figurer stor popularitet. År 1964 gick han över till mer industriell produktion i Arabias tjänst. Hans skapelser är i dag högt uppskattade samlarobjekt och representerar ett betydelsefullt skede inom finländsk keramik och formgivning.