Tove Jansson

(Finland, 1914-2001)
Tove Jansson
(Finland, 1914-2001)

Tove Jansson, Dansande kvinna (Tuulikki?)

Signerad Tove tuschteckning ca 15x10,5 cm

Oramad

Proveniens

Gåva direkt från konstnären vid Tuulikki Pietiläs utställning på
Halmstad konstsalong (Antikboden), tidigt 70-tal.

Tuulikki Pietillä kom som ung till Halmstad, bland annat för att hjälpa finska krigsbarn.
Hon blev god vän med familjen Johansson som drev Konstsalongen i Halmstad.
Hennes utställningar hölls där och Tove var ofta med och satt och ritade samt ritade och signerade i sina böcker som såldes vid utställningarna.
Auktionens teckning tillkom då

Konstnär

Utropspris
30 000 SEK

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13