Atelier Fauni

(Finland)
Atelier Fauni
(Finland)

Muminfigur "Hemulens Moster", Atelier Fauni, Finland 1960-tal.

Tygklädsel, skinn, metall. Fotsulorna stämplade Atelier Fauni Finland och med versaler Cartoons A.N. LTD 1960, Hemulen.
Höjd 15,5 cm.

Saknar händerna och tre läderknappar. Står något snett. Fläckar. Fotsulorna med skrivet namn ovanpå stämplarna.

Formgivare

Atelier Fauni grundades av familjen Kuuskoski år 1952. Företaget tillverkade handgjorda figurer, som inkluderade både Faunis egna trollfigurer och Mumin-figurer. Materialen som användes var läder, konstpäls, filt och andra material. Eftersom produktionen var hantverksbaserad är varje figur unik på grund av variationer i material, färgsättning och detaljer. Under sina mest aktiva år på 1960-talet sysselsatte företaget över 150 personer. Verksamheten upphörde 1971, vilket innebär att alla Fauni-figurer idag är flera decennier gamla, något som ökar både deras samlarvärde och historiska betydelse.

Utropspris
250 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13