Leo Tykkyläinen, figuriner, 10 st, keramik, Mumin, Finland, 1950-tal.
Muminmamman, Muminpappan, Polismästaren, Mumintrollet, Snorkfröken, Too-ticki, Snusmumriken, Mymlan, Lilla My, Misan. Höjd 4,2-6,3 cm.
Några figuriner med lagningar. Ställvis krackelyr/glasyrsprickor. Nagg.
Leo Tykkyläinen (1919–1984) var en finländsk keramikkonstnär som blev känd för sina små Mumintrollsfigurer under 1950-talet. Före sin karriär inom keramiken arbetade han som målare, men efter kriget övergick han till keramik och grundade sin egen verkstad i Månsas i Helsingfors. Han formade och målade varje figur för hand, även om de tillverkades i större serier. Tykkyläinen samarbetade med varuhuset Stockmann, och under åren 1956–1963 nådde hans figurer stor popularitet. År 1964 gick han över till mer industriell produktion i Arabias tjänst. Hans skapelser är i dag högt uppskattade samlarobjekt och representerar ett betydelsefullt skede inom finländsk keramik och formgivning.