Tove Jansson

(Finland, 1914-2001)
Tove Jansson
(Finland, 1914-2001)

Bok 1 upplagan "Moominsummer Madness", Limited Ernest Benn London 1955.

Moominsummer Madness (svensk titel Farlig midsommar) är den femte boken i Tove Janssons Mumin-serie, som först publicerades på svenska 1954. Första upplagan på engelska publicerades år 1955.
20,5 x 14 cm.

Åldersrelaterat slitage. Skyddsomslaget saknas. Fläckar. Slitage och mjuka hanteringsveck på ryggens övre och nedre kanter och den är något blekt.

Proveniens

Henrik Enboms samling.

Formgivare

Utropspris
300 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13