Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Te- och kaffeservis, 28 delar, samt tvättfat med kanna, porslin, Meissen, omkring år 1900.

Målad dekor av rosor. Bestående av:
Tekanna med lock, höjd 15 cm (nagg pip och på lockknopp)
Kaffekanna med lock, höjd 20,5 cm(sprickor, nagg på lockknopp).
2 gräddkannor, höjd 8-9 cm.
Sockerskål med lock, bredd 10,5 cm (lockknopp med nagg och lagning).
Skål med lock och hänklar, bredd 20 cm.
Kakfat på hög fot, diameter 23,5, höjd 19 cm (tredje sortering).
2 vaser, höjd 14 cm (ena tredjesortering samt med litet nagg).
Fat, längd 13,5 cm.
Tändsticksställ, diameter 13 cm (tredjesortering).
6 assietter med gallerkant, diameter 15 cm.
6 tekoppar med fat, fatens diameter 14,5 cm (två fat med nagg, en med spricka).
5 kaffekoppar med fat, fatens diameter 13-14 cm (två fat med nagg, en kopp med naggat och sprucket öra).

Tvättfat, diameter 40 cm.
Kanna, höjd 32,5 cm.

En tekopp samt en kaffekopp medföljer. Ett lagat tefat medföljer. Ett kaffefat med annan dekormedföljer. Smärre slitage. Nagg. Sprickor. Tredjesortering.

Utropspris
4 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13