Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Arthur Percy

(Sverige, 1886-1976)
Arthur Percy
(Sverige, 1886-1976)

Arthur Percy, terrin med fat, flintgods, "Orient", Gefle, omkring 1930.

Oval form med böljande konturer. Glaserad i gult med målad dekor i svart, vitt och grönt. Signerad Percy Gefle. Inpressat "S" (modellnummer). Medföljande nummer av Antik & Auktion.

Helhetsintrycket är överlag gott, smärre krackelyr och enstaka repor.

Terrinen är omnämnd i en artikel av Tord Gyllenhammar i Antik & Auktion 1992, nr 11. Ett exemplar av tidningen medföljer.

Formgivare

Arthur Percy var en svensk bildkonstnär och keramiker född i Vickleby, Öland. Han studerade vid Konstnärsförbundets skola, samtidigt som bland annat Isaac Grünewald, för Richard Bergh och Eugène Jansson. 1908 reste han med några konstnärskollegor till Paris, året därpå debuterade de under beteckningen De unga. Percy målade främst porträtt, ofta barn, landskap och stilleben. 1923 blev han konstnärlig ledare för Gefle porslinsfabrik. Han bidrog till att konstnärligt högstående bruksföremål spreds i svenska hem. Han var också anställd som glasformgivare vid Gullaskrufs glasbruk.

Utropspris
2 500 SEK

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13