Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292

Arthur Lindqvist

(Sverige, 1897-1983)
Arthur Lindqvist
(Sverige, 1897-1983)

Arthur Lindqvist, Trädgårdsgrupp 5 dlr, Grythyttan 1900-tal

Trärent, stomme av lackerad metall, bord modell "9A" 1930-1981, med plats för parasoll, diameter 120 cm, höjd 66 cm, stolar modell "A2" 4 st 1939-1945, stolarnas sitthöjd ca 41,5 cm, ca 62x67x88,5 cm

Bruksslitage. Färgbortfall. Smuts. Bordets brädor är utbytta.

Utropspris
10 000 SEK

Emma Johansson
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13