Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Erik Höglund

(Sverige, 1932-1998)
Erik Höglund
(Sverige, 1932-1998)

Erik Höglund, bordsljusstake, Boda Smide, 1900-talets slut

Stomme i smidesjärn, med åtta hängen av glas, varav sex stycken med dekor av ansikten. Märkt under foten SH 21 Boda Höglund. Höjd 40 cm.

Smärre slitage.

Formgivare

Erik Höglund var en svensk skulptör, målare och konsthantverkare. Han bedrev sina studier vid Konstfack i Stockholm. Mellan 1953-1973 verkade Höglund vid Boda Glasbruk och hade bland annat glaskonstnären Bertil Vallien som assistent. Höglund revolutionerade det svenska glaset och skapade unika konst- och bruksföremål i glas och smide. Höglund skapade även möbler i trä och skulpturer i material som keramik, sten, tegel och brons. Från tidigt 1950-tal till fram till sitt frånfälle skapade han närmare 150 större verk för offentlig miljö.

Utropspris
2 000 SEK