Carl Nyström, sockerskål med lock, silver, Stockholm 1845.

Rund, godronnerad skål med bladornerade hänklar, välvt lock med knopp i form av blomma. Indragen fot. Bredd 28, höjd 32 cm. Vikt 713 gram.

Smärre slitage, bucklor. Ena hänkeln med bristningar.

Utropspris
8 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38