Sabel, svensk, för officer, omkring år 1800, med balja.

Böjd delvis blånerad klinga med graverad och förgylld dekor av lilla riksvapnet och Gustav Adolfs namnchiffer. Mässingsfäste med lejonkappa. Stora ovala styrskenor. Svart balja av läder med tre dekorerade mässingsbeslag. Längd 95 cm.

Ett beslag felvänt. Slitage.

Utropspris
4 000 SEK
Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13