Sabeltaska, m/1797 för officer vid Västgöta dragoner.

Av svart läder med förgylld mässingsplåt. Höjd 33 cm.

Åldersrelaterat slitage. Ring och remmar saknas.

Proveniens

Adliga släkten Wästfelt, Nr 1035.
Adliga ätten Wästfelt.

Utropspris
50 000 SEK
Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13