CARL LINDGREN, Norrköping 1786, dosa, silver, gustaviansk.

Invändigt förgylld, rund, kantad med äggstav, locket profilerat och med blomma. Undertill minnesgravyr och lodangivelse 12 1/2. Diameter 9 cm, vikt 160 gram.

Obetydligt bruksslitage.

Utropspris
12 000 SEK