Hans Georg Vogt, Kristianstad 1835, Kaffekanna, silver, empire.

Bukig, på rund fot, svängd pip med hästhuvud, svärtat trähandtag, på locket kotteknopp. Foten med stämplat alliansvapen för De la Gardie och Ramel. Höjd 28 cm, vikt 750 gram.

Smärre slitage. Handtag med lagning.

Utropspris
7 000 SEK