CHARLES WRIGHT, London 1781, Varmvattenkanna med rechaud, silver, George III.

Kittelformad, bukig med heltäckande driven och ciselerad dekor av blommor och rocailler, locck och ställ med graverade blommor. Graverat crest. Grepe med rotting. Total höjd 35 cm, total vikt 1.649 gram.

Slitage. Bucklor. Lagning.

Nec temere nec timide. Möjligen familjen Bailey.

Utropspris
14 000 SEK