CG HALLBERG, Stockholm 1898, Skrin, Nyklassicism.

Delvis förgyllt, ovalt med lock, dekor av lagergirlanger, rosetter och bockhuvudmaskroner. Locket med dekor i releif av putti med hund. Längd 18 cm, höjd 10 cm, vikt 1.006 kg.

Obetydligt slitage.

Proveniens

Enligt uppgift efter modell av Drottning Sofia Magdalenas toiletteuppsats.

Utropspris
8 000 SEK