ANDERS SCHOTTE (1760-1806), bägare, silver, Uddevalla, vikt 263 g.

Konisk form på rundad godronnerad fot. Graverad dekor av bl.a. rocailler. Förgylld insida. Höjd 15 cm.

Slitage. Graverade initialer. Senare graverad dekor. Något bucklig.

Utropspris
6 000 SEK