CG HALLBERG, Stockholm c:a 1900, JARDINIERE, silver & glas, ryska importstämplar samt fullmaktstämplade, vikt 520 g.

Stämplad med ryska importstämpel (1899-1908) samt med svensk imporstämpel och fullmaktstämplad C.G Hallberg, Stockholm, 1920. Dekor av rosor, delvis genombruten, på fyra kulfötter. Uppsvängda hänklar. Längd 38 cm. Vikten är angiven utan glassinsats.

Slitage. Flertalet smärre nagg.

Utropspris
6 000 SEK