MAPPIN & WEBB, Johan Newton Mappin, London 1895, PRAKTPOKAL, silver.

Urnformad, bukig på rund fot med blasnitt, rik bladekor samt delvis godronering, parställda svängda handtag, på locket kulknopp. Höjd 48 cm, vikt 3.528 gram.

Smärre slitage. Bucklor.

Utropspris
25 000 SEK