CARL PETTER LAMPA, Stockholm 1822, Sockerskrin, silver, empir.

Ovalt, delvis godronnerat. Uppburen av parställda svanar monterade på fotplatta. Locket prytt med hund. Längd 18 cm. Bredd 13 cm. Höjd 14 cm exkl handtag, total vikt 1.101 gram. Nyckel finns.

Bristningar och lagningar. Mindre bucklor. Fylld fot. Senare nyckel, ej funktionsduglig. Något vinglig.

Utropspris
6 000 SEK