Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Paul Wunderlich

(Tyskland, 1927-2010)
Paul Wunderlich
(Tyskland, 1927-2010)

Paul Wunderlich, Schackspel "Minotaurs".

Schackspel, 32+1 delar. Spelpjäser i brons stämplade Wunderlich och numrerade 571, några 571/100, 8-23,5 cm i trälåda med initialer P.W. Schackbräde i trä 53 x 52,5 cm.

Smärre slitage. Bräde med märken.

Formgivare

Paul Wunderlich, bildkonstnär och skulptör född i Eberswalde, Brandenburg. Han studerade vid Landeskunstschole och vid Hochschule fur Bildende Kunste i Hamburg, var han senare undervisade i grafik. Under andra halvan av 1960-talet experimenterade Wunderlich med olika tekniker, han inspirerades av fotografier och målade i airbrush-teknik. Wunderlich har bland annat gjort sig känd för sina parafraser på Albrecht Dürers motiv. Hans verk föreställer ofta surrealistiska figurer som gränsar till det groteska.

Utropspris
20 000 SEK

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13