Soppslevar, 2 st, silver, Sverige, 1800-tal

Med svarvade svärtade träskaft.
Carl Jonsson, Linköping 1869, längd 43 cm.
Oidentifierad mästare, Stockholm 1812, längd 34 cm.
Vikt tillsammans 200 gram.

Den kortare med förstärkningar/lagningar. Den längre med smärre flisa i träet i änden. Ändknoppar saknas.

Utropspris
2 500 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13